Zdravotnický deník přináší rozhovor s Markem Hampelem, předsedou Grémia majitelů lékáren, který bude od tohoto týdne v dohodovacím řízení pro rok 2023 znovu koordinátorem pro obhajobu zájmů veřejných lékáren.
Cílem Mgr. Hampela jako koordinátora segmentu lékárenské a klinickofarmaceutické péče je změna současné situace, kdy dochází k zanikání tzv. neřetězcových lékáren, jehož příčinou jsou, jako u jediného úseku zdravotnické péče, nerostoucí příjmy.
I přes skutečnost, že měly tyto lékárny v průběhu epidemie koronaviru otevřeno a lékárníci v nich byli tzv. v první linii a mj. udrželi v chodu celé zdravotnictví, došlo v loňském roce dle jeho slov k zániku již 72 lékáren.
Hampel označil situaci za naléhavou a zdůraznil, že pokud nedojde k seriózní diskuzi se zdravotními pojišťovnami a vládou, respektive Ministerstvem zdravotnictví, utrpí tím především rozvoj a kvalita lékárenské péče.
"Nejen inflace, ale náklady na topení, chlazení, energie, roste cena za pohonné hmoty, jsou obrovské tlaky na růst platů, což při nedostatku farmaceutů a asistentů způsobuje přetahování mezi zaměstnavateli, kdo a o kolik přeplatí zaměstnance. Já tomu říkám „výbušný koktejl“. Udržet v provozu veřejnou nezávislou lékárnu je doslova nadlidský výkon, když ještě do všeho vstupují nemocenská, karantény, izolace. Náklady na testování zaměstnanců jsou také položkou, kterou musí majitel zaplatit, a jen část nákladů se refunduje zpětně. Skoro většina majitelů lékáren má své provozy v nájmech a tam se automaticky valorizuje výše nájmu o inflaci," uvádí v rozhovoru několik důvodů nutného navýšení příjmů lékáren Hampel.
Celý rozhovor naleznete
zde.
Zdroj: CIKRT,
Veřejné zakázky zanikají, jejich příjmy jako jedinému segmentu nerostou. Marek Hampel to chce změnit. Praha: [online]: zdravotnickydenik.cz, str. 0, 31. 1. 2022.