Nachlazení, kašel, rýma jsou vedle bolesti nejčastější zdravotní potíže, se kterými přicházejí lidé do lékáren. Úlohou lékárníka není pouze vydat požadovaný přípravek, ale především poradit pacientovi s výběrem vhodného preparátu, podat informace o jeho užívání a zamezit nevhodným kombinacím a chybám. Například u kašle je správný výběr přípravku pro samoléčbu zásadní.
„Kašel sice není závažný zdravotní problém, ale i tak vyžaduje adekvátní léčbu. Pokud ho například potřebujete večer tlumit, abyste se vyspali, nesmíte užít lék na vykašlávání. Zní to logicky, ale spousta lidí se tím bohužel stále neřídí.
U dětí i dospělých se nejčastěji vyskytuje kašel akutní, který může trvat až tři týdny a při jeho léčbě je nutné rozlišovat tzv. suchý a vlhký kašel. „Zatímco při suchém kašli se žádné hleny netvoří, vlhký neboli produktivní kašel je typický tvorbou hlenů, které však nemusí být vždy snadno vykašlávány,“ vysvětluje rozdíl viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Neumíte kašel poznat? Na odborném webu
lekarnice-maminky.cz/kasel-jak-a-kdy-jej-lecit/ najdete zvukové ukázky jednotlivých druhů kašle, které vám pomohou je rozlišit.
Vždy si dávejte pozor na kombinaci léků na kašel. Před samoléčbou se poraďte s lékárníkem, jinak se vám může stát, že si dáte kapky podporující vykašlávání a k tomu sirup tlumící kašel. A to je celkem logicky nesmyslná léčba.
„
Pokud užijete lék na vlhký kašel usnadňující vykašlávání zároveň s antitusikem, které kašel tlumí, dojde k nežádoucímu hromadění hlenu v dýchacích cestách. Například je ale možné řešit denní potřebu vykašlávání při vlhkém kašli lékem podporujícím vykašlávání a jeho poslední dávku podat kolem páté odpoledne. A na noc, pokud vás kašel obtěžuje, užít naopak lék tlumící kašel,“ vysvětluje možné léčebné postupy Mgr. Bažantová.“
Více se dozvíte v článku
ZDE.
Zdroj: JAVORKOVÁ, BEZDĚKOVÁ,
Suchý, nebo vlhký kašel? Díky chytré nahrávce je konečně rozeznáte. Praha [online]: mojezdravi.cz, str. 0, 13. 10. 2021.