,,Snad každý lék může mít vedlejší účinky. Mnohem větším rizikem je ale konzumace léku, který je pro konkrétní organismus nevhodný. Ať už kvůli kombinaci s jiným léčivem nebo proto, že byl předepsán chybně. Takzvanou lékovou chybu nejčastěji odhalují lékárníci.
„
Některé lékové chyby jsou viditelné na první pohled, například pokud je na receptu evidentně chybně předepsaná léková forma. Ale je mnoho lékových chyb, které lékárník odhalí až díky citlivému rozhovoru s pacientem. Například to, že pacient užívá lék jinak než by měl,“ vysvětluje prezident ČLnK Aleš Krebs.
Spoustu lékových chyb také dělají pacienti sami, když si ordinují samoléčbu. „
I já se často v lékárně setkávám s tím, že po mně pacient žádá pro něj nevhodný lék. A po několika upřesňujících dotazech společně vybereme jiný přípravek. Často pacienty také upozorňuji na chyby v dávkování, kterých se dopouštějí například při užívání léků proti bolesti,“ popisuje lékárník a zároveň viceprezident komory Martin Kopecký. Chybou nemusí být jen jejich nadměrná konzumace, ale také třeba půlení, které ve výsledku nemusí přinést žádný efekt.“
Celý článek naleznete
zde.
Zdroj: MINAŘÍKOVÁ,
Na receptech od lékařů bývají chyby, upozorňují lékárníci. Praha [online]: denik.cz, str. 0, 15. 8. 2021.